godlo bip logo logo e uslugi

                                                                              

logo1alo

Facebook Image


 

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty

I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego

w sobotę 2 marca 2019r.

 w godzinach 10.00 - 14.00

do budynku szkoły przy ul. Narcyzowej 6.

                                                                            Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie I ALO!

Wiktoria Stawińska to uczennica klasy prawniczej I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizuje projekt społeczny. Jest to projekt, który odbywa się w dwóch miastach jednocześnie: Gdyni i Olsztynie. Celem inicjatywy jest zbudowanie lub wzmocnienie pewności siebie wśród dzieci i młodzieży. Projekt wymaga od autorów organizacji, dyscypliny, współpracy i kreatywności. W projekcie wzięli udział uczniowie z: Gimnazjum numer 10 Zespołu Szkol Ogólnokształcących numer 6 w Gdyni , I Akademickie Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz młodzi czytelnicy Biblioteki Multimedialnej ,,Planeta 11'' w Olsztynie. Koordynatorzy projektu planują jeszcze przeprowadzić warsztaty w Szkole Podstawowej numer 30 w Olsztynie oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. W sumie w projekcie weźmie udział około 100 uczniów. Natomiast dzięki mediom społecznościowym, lokalnej prasie z projektem dotarliśmy do jeszcze większej liczby odbiorców. Wiktoria Stawińska podsumowując projekt powiedziała „Organizacja tego projektu wiele mnie nauczyła. Pokazała mi, ze realizacja tego przedsięwzięcia to ciężkie, ale wartościowe zadanie, którego warto się podjąć. Projekt uświadomił mi, ze dowiadując się o problemach innych wiemy, ze nie jesteśmy sami i wspólnie możemy budować swoją pewność siebie”. Według Zofii Staszewskiej natomiast projekt pozwolił jej nabyć nowe doświadczenia, które mogą się przydać w późniejszym życiu. „Uważam ze jest to dobry trening przed założeniem własnej firmy. Pozwala również nawiązać znajomości z ludźmi, którzy tak jak ja chcą działać na rzecz innych. Inicjatywa ta daje mi dużo satysfakcji. Jest to kierunek w którym chce się rozwijać w przyszłości” - dodaje Zosia. Na koniec warsztatów uczestnicy projektu mogli podzielić się swoją refleksją na temat zajęć. „Warsztaty były świetne tego właśnie trzeba młodzieży- lekcji akceptacji samych siebie. Cała idea jest wybitna, aż trudno uwierzyć, ze grupka nastolatek poprowadzi je w tak profesjonalny sposób. Wiele wyniosłam z tej lekcji, skłoniła mnie do wielu refleksji i pokazała ze nie jestem sama w kompleksach a to co uznajemy za wady sprawia ze jesteśmy wyjątkowi” - powiedziała uczestniczka warsztatów Zuzanna Stachowska. „Warsztaty pozwoliły mi spojrzeć na problem braku pewności siebie wśród nastolatków pod innym katem i uświadomiły mi, ze o tej sprawie można, warto i należy rozmawiać. Przy czym temat zajęć był ciekawy i podobało mi się, ze mogłam go odnieść do siebie osobiście. Warsztaty zachęciły mnie do zastanowienia się jak mogę zawalczyć o siebie, mimo trudności z przekraczaniem własnych granic. Uświadomiły mi, ze nie tylko ja się z tym borykam” - powiedziała Sara Vescio uczestniczka warsztatów.
Zarówno w badaniach naukowych jak i z naszych obserwacji podczas warsztatów wynika, że problem braku pewności dotyka większość populacji młodzieży, co z pewnością przedkłada się na dalszą edukację. Dla nas, koordynatorek projektu, jest to potwierdzenie, jak ważnym tematem się zajęłyśmy.

Wiktoria Stawińska kl. Ic

     

I Akademickie Liceum Ogólnokształcące ma zaszczyt zaprosić uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych do udziału w interaktywnym konkursie wiedzy o Gdyni. Konkurs odbędzie się 7 marca 2019r. o godzinie 10.30 w siedzibie szkoły. W konkursie mogą brać udział drużyny złożone z 3 zawodników. Jedna szkoła może wystawić maksymalnie 2 drużyny. Konkurs będzie rozgrywany przy pomocy zestawu testującego TESTICO. Będzie polegał na rozwiązaniu testów elektronicznych w trzech blokach tematycznych: historia Gdyni, ludzie Gdyni oraz miejsca Gdyni. Zgłoszenia prosimy kierować do p. Piotra Rose Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Galę konkursu uświetni występ chóru szkolnego Sounds of Freedom pod kierunkiem Magdaleny Stenki. Serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu

Anna Niemczynowicz

2 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców Witomina i nietylko. Humory dopisały, wszyscy świetnie się bawili! Serdecznie zapraszamy za rok!

    

Serdecznie zapraszamy dzieci na Bal Karnawałowy, który odbędzie się 2 lutego 2019r. (sobota) w godz. 11.00 - 13.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły przy ul. Narcyzowej 6. Zapewniamy dobrą zabawę i poczęstunek!

11 stycznia 2019r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie Koła Biologicznego z uczniami klas 8. Temat zajęć brzmiał: Podstawowe zasady dziedziczenia cech u człowieka: jak analizować rodowody i rozwiązywać zadania genetyczne. Było to drugie spotkanie dotyczące genetyki. Zajęcia miały charakter ćwiczeniowy. Nasi Goście, wykorzystując wiedzę teoretyczną z poprzedniego spotkania, doskonalili umiejętność rozwiązywania zadań genetycznych.
Następne spotkanie zaplanowane jest na 25 stycznia. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie www.1alo.org. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ósmoklasistów.

   

Nasze zbiory wzbogaciły się o nowe tytuły zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich można znaleźć najnowsze kryminały, literaturę fantasy oraz obyczajową, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Zapraszamy do wypożyczania. Lista niektórych nowości dostępna tutaj.

Zapraszamy do przeczytania recenzji Marty Lamkiewicz z kl. IIIb na temat książek "Diabelskie Maszyny cz. 1" i "Diabelskie Maszyny cz. 2"

Koło Biologiczne I Akademickiego LO

serdecznie zaprasza

uczniów klas ósmych na kolejne spotkanie, które odbędzie się:

11 stycznia 2019r. o godzinie 16.15 w sali nr 43 (II piętro).

Temat najbliższych zajęć:

Podstawowe zasady dziedziczenia cech u człowieka: jak analizować rodowody i rozwiązywać zadania genetyczne

2 stycznia 2019r. w ramach projektu I ALO Seniorom cztery wolontariuszki z naszej szkoły odwiedziły dom spokojnej starości „Za Falochronem” na Witominie. Dziewczęta przygotowały prezentacje o obyczajach i tradycjach świątecznych w różnych krajach. Na zakończenie jedna z uczennic odczytała opowiadanie M. Malińskiego pt. Czwarty król. Było to pierwsze z cyklu planowanych spotkań z Pensjonariuszami domu.

    

17 grudnia 2018r. o godz. 6.00 przy pomniku Ofiar Grudnia '70. władze miasta Gdyni oraz mieszkańcy, a wśród nich poczet sztandarowy naszej szkoły wraz  z p. Dyrektor Lidią Łączyńską wzięli udział w obchodach 48tej rocznicy wydarzeń grudniowych.

"12 grudnia 1970 roku Władysław Gomułka poinformował Polaków o wprowadzanych zmianach cen towarów. Władze komunistyczne liczyły na to, że niezadowolone z podwyżek społeczeństwo pogodzi się wkrótce z nowymi cenami. Stało się jednak inaczej. Wybuchł strajk. Jako pierwsi zaprotestowali robotnicy z gdańskiej stoczni im. Lenina. Gdyńscy dokerzy i robotnicy ze Stoczni im. Komuny Paryskiej przystąpili do strajku 16 grudnia. Tego samego dnia wicepremier Stanisław Kociołek wezwał ich, aby następnego dnia rano stawili się w pracy. 17 grudnia na ulicach miasta rozegrała się tragedia. W kierunku robotników, idących ze stacji kolejki SKM Gdynia Stocznia do zablokowanej stoczni i portu, padły strzały. Do stoczniowców idących do pracy strzelało wojsko i milicja. Starcia odbywały się przy przystanku SKM , na placu Kaszubskim i ówczesnym Wzgórzu Nowotki. Wśród zabitych były też dzieci, które idąc do szkół, trafiły w sam środek masakry. Oficjalnie zginęło 18 osób, ale w rzeczywistości ofiar było dużo więcej." - (źródło: www.gdynia.pl)

    

   
© I ALO