godlo bip logo logo e uslugi

                                                                              

logo1alo

Facebook Image

25 września 2017 roku rozpoczęła się kolejna, XVIII edycja projektu szkolnej wymiany międzynarodowej: I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i Stormarnschule Ahrensburg z Niemiec. Jest to jedna z najstarszych wymian w naszym regionie.
Tegoroczny program pobytu gości zapoczątkował dzień spędzony w I ALO. Nasi uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne na temat Polski, Gdyni i szkoły. Polska i niemiecka młodzież wzięła udział w warsztatach integracyjnych oraz w szkolnym Dniu Języków. Następnie cała grupa odwiedziła najładniejsze zakątki Gdyni i kręgielnię. Kolejne dni to wizyty w Gdańsku, Malborku, Sopocie i Oliwie oraz wieczorek pożegnalny z udziałem rodziców na trenie szkoły. Ten etap wymiany zakończy się w poniedziałek 2 października wylotem gości do Hamburga. Smutek pożegnania złagodzi świadomość kolejnego spotkania nowych przyjaciół w kwietniu 2018 roku.

Joanna Marlewska

    

W dniach 29.03 - 5.04.2017r. grupa szesnastu uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie Wymiany Międzynarodowej ze szkołą Stormachschule w Ahrensburg. Pierwszego dnia, po wylądowaniu na lotnisku w Hamburgu poznaliśmy rodziny goszczące nas oraz odświeżyliśmy znajomość z naszymi niemieckimi partnerami. Była to kolejna - szesnasta wymiana między naszymi szkołami i tak jak nasi poprzednicy uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych: języku angielskim oraz biologii. Zwiedziliśmy Hamburg oraz Lubeckę. Czekało na nas wiele atrakcji takich jak: zamek w Ahrenburgu, spektakl w English Theatre of Hamburg pt. „Othello", ekspozycja Dialog im Dunkeln - czyli Dialog w ciemności, gdzie mogliśmy poczuć się jak osoby niewidome, Elbphilharmonie, muzeum czekolady, w którym każdy mógł stać się cukiernikiem i stworzyć własna wersję czekolady. Równie ciekawie spędzaliśmy czas poza programem. Dużo rozmawialiśmy z członkami rodzin, które gościły nas przez cały ten czas. Dowiedzieliśmy się wiele o kulturze, sposobie spędzania wolnego czasu, kwestiach społecznych i problemach naszych gospodarzy. Mieliśmy też okazję spróbować specjalności miejscowej kuchni. 4 kwietnia odbyło się spotkanie całej naszej grupy wraz z rodzicami niemieckich uczniów z okazji 20 lecia współpracy z polskimi szkołami. Już 555 uczniów obu naszych szkół wzięło udział w wymianie. Dla każdego z nas było to wspaniałe doświadczenie i jesteśmy pewni, że będziemy wspominać je przez długie lata.

Paulina Golcz kl. 2b, Paulina Jarocińska kl. 2a

     

W środę 12 października 2016r. grupa uczniów z klas I i II pożegnała na gdańskim lotnisku swych rówieśników z Ahrensburga w Niemczech. Szesnastu uczniów wraz z dwoma opiekunami przez ponad tydzień gościła w domach uczniów i nauczycieli polskich w ramach 17 - nastej wymiany międzynarodowej. Poznanie naszej szkoły, udział w zajęciach lekcyjnych zwiedzanie Gdyni, Oliwy, Sopotu, Malborka i Gdańska, w tym Europejskiego Centrum Solidarności były elementami programu wymiany. Tegoroczną nowością był dzień spędzony w Stutthofie. Projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty tematyczne, prace w grupach z materiałami, a później prezentacje wszystkich uczniów na terenie byłego obozu, były trudnym, ale bardzo ważnym punktem spotkania. Przed odlotem spotkaliśmy się wraz z naszymi rodzicami na podwieczorku w szkole. Z utęsknieniem czekamy na wiosenne spotkanie w Niemczech!

Joanna Marlewska

   

W dniach 14 - 20 kwietnia 2016r. zrealizowano drugi etap projektu "Wymiana polsko - niemiecka 2015/16". Jedenaścioro uczniów z klas pierwszych i drugich pojechało z rewizytą do Ahrensburga. Spędziliśmy siedem dni mieszkając w domach niemieckich rodzin, poznając historię, kulturę i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów. Program wymiany był bardzo urozmaicony i pozwolił nie tylko wzbogacić naszą wiedzę ogólną oraz rozwinąć kompetencje językowe lecz również odpocząć od codziennej rutyny i dobrze się bawić. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych naszych niemieckich kolegów, zwiedzaliśmy Ahrensburg, Hamburg i Lubekę , byliśmy na przedstawieniu " Educating Rita" w angielskim teatrze w Hamburgu a wieczorami i w niedzielę spędzaliśmy czas uczestnicząc w życiu codziennym rodzin u których mieszkaliśmy. Program umożliwił nam również rywalizację sportową, która potwierdziła, że na I ALO nie ma mocnych:). Jesteśmy pełni wrażeń i miłych wspomnień.

Dominika Tkaczyk, Joanna Marlewska

     

Od 23 do 30 września 2015r. gościliśmy w ramach wymiany międzynarodowej 12 uczniów i 2 nauczycieli z zaprzyjaźnionej Stormarnschule z Ahrensburga w Niemczech. Wymianę współfinansowało PNWM w Warszawie.

Po przylocie z Lubeki i zakwaterowaniu w domach naszych uczniów, realizowaliśmy obfity program oficjalny, a także równie ciekawy i męczący program nieoficjalny. Do tego pierwszego należała wizyta w Naszej szkole i udział w zajęciach lekcyjnych, zwiedzanie Gdańska, Gdyni, Westerplatte, Sopotu i Oliwy, spektakl baletowy w Operze Bałtyckiej, bowling i szaleństwo w Jumpcity oraz wycieczka gości do Malborka. Drugi obfitował w spotkania towarzyskie na plażach Gdyni i Pucka, w ogrodzie i altanie jednej z polskich uczestniczek czy wyjścia do kina i centrów handlowych, a nawet mecze futbolowe. Słońce i piękna pogoda podkreśliły urodę oglądanych miejsc i dały możność wspólnego przebywania na świeżym powietrzu. Bariera językowa nie zaistniała - porozumiewaliśmy się w języku angielskim, w mniejszym stopniu w języku niemieckim a nawet polskim.

Z żalem rozstaliśmy się z nowymi przyjaciółmi z Niemiec, mając świadomość że w kwietniu 2016 zobaczymy się ponownie oraz pocieszając się wieloma nowymi dla nas kolegami i koleżankami z naszej szkoły.

Joanna Marlewska

    

Pod koniec kwietnia 2015r. młodzież naszej szkoły przebywała na wymianie międzynarodowej w Ahrensburgu. O tym jak młodzież spędzała czas przyczytajcie w artykule Cezarego Polaka z kl. IIa - przeczytaj tutaj.

    

W dniach 26.03. - 3.04. 2014r. piętnastu uczniów klas drugich, pod opieką mgr Dominiki Tkaczyk i mgr Joanny Marlewskiej wzięło udział w dwunastej wymianie międzynarodowej I ALO - STORMARNSCHULE, Ahrensburg. Była to rewizyta grupy polskiej w ramach dlługofalowego projektu wymiany międzyszkolnej.

Celem wyjazdu było doskonalenie komunikacji w językach obcych (angielski i niemiecki), zwiedzanie ciekawych miejsc w kraju zachodnich sąsiadów, a także lepsze poznanie naszych nowych znajomych, których gościliśmy we wrześniu 2013r.

Joanna Marlewska

    

                                                      zdjęcia z września 2013r.

W dniach 25.09.2013-02.10.2013r. w I ALO odbyła się międzynarodowa wymiana uczniowska. Szesnastu uczniów naszej szkoły ugościło w domach przyjaciół z niemieckiego Ahrensburga. Z pomocą koordynatorek programu, czyli pani profesor: Dominiki Tkaczyk i Joanny Marlewskiej udało nam się pokazać Trójmiasto z jak najciekawszej strony. Pomimo tego, że zwiedzanie starówek czy kościołów może być monotonne, nasi przyjaciele nie narzekali ani przez chwilę. Byli wręcz bardzo zadowoleni, że mogą zobaczyć i poznać piękno nadmorskich miast. Dodatkową atrakcją programu wymiany była także wycieczka gości do Malborka, który wywarł na nich duże wrażenie, przecież zwiedzali największą, średniowieczna budowlę ceglaną w Europie. Oczywiście wymiana to nie tylko zwiedzanie. W naszym programie znalazło się także miejsce na kino, kręgielnię, wizytę w nowo otwartym Experymencie, kawiarnię czy Jump City. Uczniowie z Niemiec nie nudzili się także wieczorami, ale szczegóły niech pozostaną małą tajemnicą. Tydzień, podczas którego gościliśmy rówieśników z innego kraju był dla nas niezwykle ciekawym doświadczeniem. Pomimo że wielu z nas brało już udział w wymianach międzynarodowych, ta z pewnością pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Nie możemy już doczekać się wiosny, kiedy to my odwiedzimy domy naszych przyjaciół w Niemczech.

Zuzanna Reguła kl. IIe

      

W ubiegłym roku szkolnym, nasza szkoła brała udział w międzynarodowej wymianie z Niemcami. Goście zza granicy odwiedzili do nas 24.09 - 1.10.2012r. W tym czasie pokazaliśmy im Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz Malbork. Wspólnie z polskimi uczniami poznali uroku tutejszego życia i towarzyskiego spędzania czasu. My pojechaliśmy do nich w połowie kwietnia 2013 roku. Zwiedziliśmy Lubekę, Hamburg, Bremen oraz Ahrensburg, skąd pochodzili niemieccy uczniowie. Byliśmy na sztuce pt.: The importance of being Earnest, która wystawiana była w angielskim teatrze w Hamburgu. Uczestniczyliśmy także w Festiwalu Talentów, który organizowany jest co roku w niemieckich szkołach. Poznaliśmy ich życie i bardzo się ze sobą zżyliśmy. Nie tylko oczywiście ze swoimi Ahrensburgowymi przyjaciółmi, ale również z każdym z polskiej grupy. Ten czas napewno zaliczamy do niezapomnianego!

Martyna Laszczkowska, Dominika Kierszka

alt

11 wymiana międzynarodowa I ALO – Stormarnschule, Ahrensburg w Niemczech

Między 30 maja a 6 czerwca 2012r. 14 uczniów i dwóch nauczycieli naszej szkoły odwiedziło niewielki Ahrensburg, miejscowość leżącą w pobliżu Hamburga. Była to rewizyta - uczniowie niemieccy przyjechali do nas we wrześniu ubiegłego roku.

alt

 

   
© I ALO